RULOO VÕI RIBAKARDIN EHK KUIDAS VALIDA ERINEVATE AKNAKATTETÜÜPIDE VAHEL?

Alustades tühjalt lehelt ja lõputute valikuvõimalustega võib otsusele jõudmine olla keeruline protsess. Et valimist lihtsamaks teha, oleme kokku kogunud mõned näpunäited, kuidas valida õige aknakate lähtudes funktsionaalsusest, privaatsuse vajadusest, kasutusmugavusest ja eelarvest.

Esimene samm : funktsionaalsus
Esimesena peaks otsustama millist funktsiooni aknakatted peavad täitma. Mõtle siinjuures akna asukohale ja ligipääsetavusele – kuidas aknakate peaks avanema.

 • Kas aknakate peaks avanema üles ja/või alla
 • Kas aknakate peaks avanema küljelt küljele
 • Akna avanemise kaldenurk (kui aken on nt ainult kaldavatav)

Üles ja alla avamismeetod on olemas enamus akankatete tüüpidel nagu ruloolribakardinal ja voldikkardinal. Küljelt küljele variandid on reeglina tavalistel kardinatel ja püstlamellkardinatel, millest viimast kasutatakse tihedamini võibolla suuremate akendega. Puidust ja metallist ribakardinaid on ka lisaks võimalik teatud kaldenurga alla keerates avada ja sulgeda.

Teine samm: privaatsus
Kui suur on privaatsuse vajadus? See sõltub kindlasti sellest kui lähedal naabrid sulle on ja kui palju soovid aknast sisse lasta või blokeerida loomulikku valgust. Kindlasti tuleks tähelepanu  pöörata ka vaatele, mis aknast avaneb.

 • Minimaalne privaatsuse vajadus – läbipaistvad aknakatted, mis säilitavad vaate
 • Mõõdukas privaatsus – poolpimendavad aknakatted, mis võimaldab valguse filtreerimise
 • Täielik privaatsus – pimendavad aknakatted, mis blokeerivad täielikult ka väljast tuleva valguse

Näiteks screenkangaga rulood on suurepärane valik minimaalse privaatsusvajaduse puhul, sest nad vähendavad pisut vaadet väljastpoolt sisse, vähendavad UV kiirte pääsu ruumi ja säilitavad vaate aknast välja. Tüllkardinad või läbipaistvast kangast külgkardinad sobivad samuti siia kategooriasse.
Päikesekiirgust filtreerivad ja poolpimendavad rulood pakuvad mõõdukat privaatsust, samal ajal siiski sisse lastes päikesevalgust. Pimendavad rulood ja spetsiaalse tekstiiliga vooderdatud kardinakangad pakuvad täielikku privaatsust ja valguse blokeerimist.

Kolmas samm: kasutusmugavus
Nüüd on oluline otsustada kui tihti on vaja aknakatteid avada ja sulgeda. Mõned aknakatted on peamiselt dekoratiivsed, samas kui teised jälle sobivad igapäevaseks kasutamiseks, silmas pidades just nende avamist ja sulgemist.

 • Tihedam/ igapäevane kasutus
 • Aeg-ajalt
 • Harv kasutus

Ruloode ja voldikkardinate lihtsad mehhanismid teevad nendest suurepärase valiku tihedaks kasutamiseks, seega võib neid avada ja sulgeda vastavalt vajadusele nii tihti kui vaja.

Kui aknad on kasutuses igapäevaselt ja neid avatakse või sulgetakse pidevalt või ligipääs nendele on raskendatud, on alati võimalik kasutada motoriseeritud lahendusi. Need võimsad, vaikselt töötavad mootorid võimaldavad opereerida mitmete aknakatetega korraga, seadistada neile erinevaid positsioone ja seadistada aknakatete sulgumise ja avanemise ka automaatsele aegreleele.
Dekoratiivsetele stiilidele, mida avatakse ja suletakse harvemini, sobivad tavalised kardinad või kerged Rooma kardinad.

Neljas samm: eelarve
Kõige viimane samm on eelarve, otsustamaks milline aknakate sobib paremini sinu vajadustega. Kas see on

 • Väike
 • Keskmine
 • Suur

Nii aknakatte tüüp kui ka materjal määravad aknakatete hinna. Erinevat tüüpi aknakatted on erineva hinnatasemega ja ka materjalid/ kangad mõjutavad hinda.  Näiteks lihtne ruloo on üks soodsamatest aknakatestest kuid vastava  kangavaliku ja tehnilise lahenduse (mootoriga) korral võib ruloo olla ka vägagi eksklusiivne variant.

Õige valiku tegemiseks tuleks läbi mõelda eespool toodud punktid ja vajadusel pöörduda lisainfo saamiseks aknakatteid pakkuva ettevõtte müügiesindaja poole, kes aitab lõpliku valiku tegemisel.

Olete teretulnud meie müügisalongi!