PIMENDAVAD RULOOD PARANDAVAD UNE KVALITEETI
Käes on sumedad augustiööd. Pikemate ja pimedate öödega suureneb linnaruumis paraku ka valgusreostus, mis halvendab oluliselt une kvaliteeti.
Heaks ja toimivaks lahenduseks on pimendavad rulood, mis on valmistatud spetsiaalsest materjalist ja vastava kinnitussüsteemiga nii, et valgus tuppa ei pääseks.
Tule kangast valima ja loe lisaks, kuidas valgusreostus mõjutab unekvaliteeti!
Pimedus on oluline ehk kuidas luua tervislikku unekeskkonda
Valgusel on väga oluline mõju unele. Valguse mõju päeval stimuleerib keha ja meelt, soodustades erksust, tähelepanelikkust ja energilisust. Öösel stimuleerib valgus samuti tähelepanelikkust ja erksust ning see võib olla tõsiseks probleemiks kosutava, tervisliku ja värskendava une tagamisel.
Valguse pääsemine magamistuppa võib olla põhjuseks sagedastele öistele ärkamistele.
Kuidas pimedus mõjutab und
Pimedus on hea une tagamisel vältimatult vajalik. Valguse puudumine saadab kehale signaali, et on aeg puhata. Valgus valel ajal muudab keha sisemist „unekella“, bioloogilist mehhanismi, mis reguleerib une ja ärkveloleku tsüklit, häirides nii une kvaliteeti kui ka kvantiteeti.
Melatoniin, hormoon, mida toodab ajus käbinääre, on tuntud ka unehormooni või pimeduse hormooni nime all. Melatoniin mõjutab und saates ajule signaali, et on aeg puhata – lihased lõdvestuvad, unisuse tunne suureneb, kehatemperatuur langeb. Melatoniini tase tõuseb loomulikult õhtu saabudes koos hämardumisega ja jätkab tõusmist öö jooksul kuni on jõudnud haripunkti ca kella 3-ks öösel. Seejärel hakkab melatoniini tase langema ja jätkab langemist päeva jooksul. Õhtune valgus tõkestab melatoniini loomulikku kasvu, mis lükkab edasi keha üleminekut unerežiimile.
Valgus on tänapäevane uneprobleem
Elektrivalguse tulek 20. sajandil muutis fundamentaalselt meie suhet valguse ja pimedusega ja püstitas tõsiseid uusi väljakutseid unele. Taskukohane ja kõigile kättesaadav kunstvalgus kutsub esile sagedast une segamist, mille kahjustavast mõjust ei ole inimesed enamasti teadlikud.
Loo magamiseks õige valguskeskkond
Kontroll valguse üle oma kodus ja magamistoas on põhiline vahend tagamaks tervislikku unekeskkonda. Teadlikkuse, tähelepanu ja mõningase lihtsa planeerimise tulemusel on võimalik luua magamistuba, mis kaitseb soovimatu öise valguse eest ja tagab kvaliteetse une kuni ärkamiseni. Kardinad ja rulood akende ees hoiavad välisel valgusel und segamast. Aknakatted peavad olema piisavalt tihedad, et valgust täielikult blokeerida ja õigesti paigaldatud, et vältida pragusid, kust öine tänavalgus või hommikupäise võiks sisse paista. Ka põgus valguse sissetungimine võib und häirida. Pimendavad aknakatted/rulood on spetsiaalselt disainitud tagamaks täielikku kaitset soovimatu valguse eest.
Punane valgus
Kui on vaja valgusallikat öiseks ajaks (et teekond tualettruumi või lastetuppa oleks turvaline), siis on hea kasutada punast valgust. Punase valguse lainepikkus on leitud kõige vähem und häirivaks võrreldes teiste valgusetoonide lainepikkustega.
Kuidas luua und toetavat pimedust
Keha vajab aega uneks valmistumiseks. Hea on luua endale igaõhtune unerutiin:
- tund aega enne magamaminekut vähenda valguse hulka, et toetada keha protsessi uneks valmistumisel;
- võimalusel kasuta dimmer lülitit laevalgustuse järk-järguliseks vähendamiseks;
- väldi helendavaid ekraane tunni jooksul enne magamaminekut – sulge teler, arvuti või tahvelarvuti ja pane telefon ööseks eemale.
Digitaalsete seadmete valgus sisaldab kõrges kontsentratsioonis sinist valgust ehk lainepikkust, mis on uuringute andmetel eriti undkahjustav.Unemaski kandmine magamise ajal võib aidata pimeduse loomisel ja kaitsta sissetungiva valguse eest. Maskiga magamine võib nõuda pisut harjumist, aga samas on mask üsna efektiivne vahend vähendamaks valguse segavat mõju.Teadlikkus valguse mõjust paneb pöörama enam tähelepanu valgusele, mis meid ümbritseb nii päeval kui ka öösel. Öise pimeda magamiskeskkonna tagamine on üks lihtsamaid ja olulisemaid viise öise puhkuse kvaliteedi parandamiseks.
Originaalartikkel: http://sleep.mysplus.com/library/category2/article1.html